If you are receiving unsolicited phone calls from an entity pretending to be ACCC (a trusted non-profit credit counseling agency), please be assured that ACCC’s policy is NEVER to contact you unless you’ve explicitly requested for us to call you.

×

ACCC’s Client Login allows current clients to access their program information, including the due date, program benefits, and other documents.

Select a Client Login below based on the service that you are currently enrolled in:

Debt Management Program

Client Login

Bankruptcy

Pre-Bankruptcy Client

Post-Bankruptcy Client

Not yet a client, but looking to get started?

ACCC offers debt relief options to individuals and families that are suffering from stress related to credit card debt by providing effective credit counseling, helping to consolidate debt, and advising on debt management.

Get Started

Wait!

You are now leaving the Consumer Credit website and are going to a website that is not operated by ACCC. We are not responsible for the content or availability of linked sites.

Are you sure you want to leave?

No, return me to the previous page.

Yes

Tuesday Tip: Check Unit Prices for Best Value

Have you ever gone grocery shopping and noticed all the extra information that is on the price tags? It’s not some mysterious grocery store jargon. It’s actually the unit pricing for any given item. If you pay attention to the unit prices, you can save yourself some money on items that you need. This will help you stay on budget. Here’s how to check unit prices.

American Consumer Credit Counseling hopes you get the most out of checking unit prices.

American Consumer Credit Counseling hopes you get the most out of checking unit prices.

Take a look at this price tag for cereal…

The number that most shoppers pay attention to is the big one on the right ($3.95). But that other number in the middle is the unit price (26 cents) and like it says, that shows you the price per ounce of cereal. This is for a 15 oz box.

Let’s say that you’ve picked out your favorite cereal, but there are a few different sized boxes and you want to get the best deal. That unit price is going to tell you which is the better value… the lowest price per unit.

Here is the price tag for a 10 oz box. This box costs less than the 15 oz, but the unit price is higher by 2.2 cents.

If you want to spend as little as possible, then get the smaller/less expensive box. But, here’s our credit counseling insight – if you know you will eat all of the cereal, then doesn’t it make sense to get the bigger box and pay less per ounce?

Think of it this way… if you eat 15 oz of cereal a week, that equals 30 oz in two weeks. To reach that amount, you can buy two 15 oz boxes for $7.90, or three 10 oz boxes for $8.55. You may feel like you’re saving money by purchasing the smaller box but, as shown in this example, it will likely wind up costing you more in the long run.

You can apply this process to several different products to make sure you’re getting the best value.

If you’re struggling to pay off debt, ACCC can help. Schedule a free credit counseling session with us today. 

 

ABOUT AUTHOR / Andi

Andi is a Marketing Assistant at ACCC. He is passionate about supporting financial literacy efforts and helping to educate people on the Talking Cents blog!

View all author posts →

Dev Tool:

Request: blog/tuesday-tip-check-unit-prices-for-best-value
Matched Rewrite Rule: blog/([^/]+)/?$
Matched Rewrite Query: post_type=post&name=tuesday-tip-check-unit-prices-for-best-value
Loaded Template: single.php