ACCC’s Client Login allows current clients to access their program information, including the due date, program benefits, and other documents.

Select a Client Login below based on the service that you are currently enrolled in:

Debt Management Program

Client Login

Bankruptcy

Pre-Bankruptcy Client

Post-Bankruptcy Client

Not yet a client, but looking to get started?

ACCC offers debt relief options to individuals and families that are suffering from stress related to credit card debt by providing effective credit counseling, helping to consolidate debt, and advising on debt management.

Get Started

Wait!

You are now leaving the Consumer Credit website and are going to a website that is not operated by ACCC. We are not responsible for the content or availability of linked sites.

Are you sure you want to leave?

No, return me to the previous page.

Yes

Tuesday Tip: Pack a Lunch

tuesday-tip-acccWhen you’re looking for areas of your budget to cut back spending, one of the toughest to change is groceries. Food is a necessity. There are several ways to stretch your grocery dollars like coupons, rewards programs, and buying in bulk. But here’s another simple way to reduce the amount of money you spend on food. Pack a lunch.

You may not consider buying lunch, part of your grocery category, but think of it this way… Whatever you spend to buy lunch while you’re at work, you can probably cut in half by purchasing the groceries to pack a lunch from home. Let’s look at an example:

The average cost of lunch is $10.00. The average American buys lunch twice a week. That’s $20 a week which totals $1,040.00 a year.

What does it cost to make a typical lunch at home?

  • 1/2 pound of deli meat = $5.00
  • 1/2 pound of deli cheese = $3.00
  • 1 loaf of bread = $3.00
  • 12-pack of soda = $5.00
  • Large bag of chips = $3.50
  • Mayo/mustard = $3.00

This should be enough supplies for a week of brown bag lunches. If not, bring leftovers from dinner and continue to save money. With these estimates, the total cost comes to $22.50. You can make 5 lunches at home for about the same cost as 2 takeout lunches. A savings of $11.00 a week, or $572.00 a year.

Making lunch at home allows you to control the cost as well as the health of your meals. Swap out the sandwich for a salad, and the chips for a piece of fruit. You can shop sales and use coupons for lunch items at the grocery store, or opt for inexpensive options.

What’s your favorite low-cost homemade lunch?

ABOUT AUTHOR / Andi

Andi is a Marketing Assistant at ACCC. He is passionate about supporting financial literacy efforts and helping to educate people on the Talking Cents blog!

View all author posts →

Dev Tool:

Request: blog/tuesday-tip-pack-a-lunch
Matched Rewrite Rule: blog/([^/]+)/?$
Matched Rewrite Query: post_type=post&name=tuesday-tip-pack-a-lunch
Loaded Template: single.php